close
خرید هاست افزونه وردپرس
loading...
سرویس سایت سایت آبتین بلاگ بزرگترین سرویس ارائه خدمات سایت نویسی حرفه ای در ایران

فروشگاه فایل 4030

ساختار و طبقه بندی آنتی بادی

واحد اصلی سازنده آنتی بادی ها گلیكوپرتئین می باشد با وزن مولكولی 150000 دالتون آنتی بادی شامل چهار زنجیره ی پلی پپتیدی می شود در واقع دو زنجیره سنگین ودو زنجیره سبك كه به وسیله پیوندهای دی سولفیدی به هم متصل شده اند . هر زنجیره سبك دارای یك وزن مولكولی حدود 25000 دالتون است وشامل دو قسمت به نام دومین است یك قسمت دمین كه ناحیه ی خاصی در زنجیره است كه بوسیله پیوندی سولفیدی به صورت تا خورده درآمده است .

در زنجیره ها قسمت هایی به نام CL , VL وجود دارد . VL قسمت متغیر و CL قسمت ثابت است .

در قسمت VL : ترتیب قرار گرفتن اسیدهای آمینه متفاوت است ولی در قسمت CL ترتیب قرار گرفتن اسیدهای آمینه ثابت است . دو نوع زنجیره سبك وجود دارد:

λ (1

K (2

در انسان %60 از زنجیره سبك و K 40 % است . درحالی كه در كل زنجیره سبك L 50 % , K 95 % λ وجود دارد . بنابراین یك مولكول آنتی بادی یكی از انواع را دارد و هرگز دو نوع را نخواهد داشت .

هر زنجیره سنگین درآنتی بادی دارای وزن مولكولی حدود 50000 دالتون است . و شامل قسمتی است كه دارای خاصیت ارتجاعی میباشد به نام Variable rigion ، زنجیر سبك و سنگین دارای یك ناحیه هومولوگ ( یكسان ) هستند كه ازآمینو اسیدهای متفاوت ساخته شده اند . بخش های یكسان شامل حدود 110 آمینو اسید هستند و نواحی ایمونوگلوبولین نامیده می شوند .

زنجیره سنگین شامل یك ناحیه به نام VH است و هر كدام دارای 3یا4 قسمت میباشند (CH11, CH2,CH4,CH4) ناحیه ای كه در زنجیره سنگین دارای خاصیت ارتجاعی است دبین ناحیه CH1 , CH2 قرار دارد . و این خاصیت به آنتی بادی شكل Y می دهد . و اجازه باز و بسته شدن برای جادادن دولبه آنتی ژن را به آنتی بادی می دهد . همچنین زنجیره سنگین در تعیین عملكرد فعالیت مولكول آنتی بادی انجام وظیفه می كند . آنتی بادی دارای پنج نوع ( كلاس ) می باشد . IgG – IgA – IgM , IgD – IgE ، هركدام بوسیله نوعی از انواع زنجیره سنگین بوجودمی آیند . -(-(-(-(-( ؛Gd – IgE , IgG هر كدام تنها یك ساختار دارند ، درحالی كه IgA ممكن است شامل یك یا دو بخش و IgG شامل پنج اتصال دی سولفیدی در ساختارش باشد آنتی بادیهای IgG دارای 4 زیر مجموعه می باشند با وجود این ارگانیسم های تفاوت كمتری در تولید محصول نوع آنتی بادی دارند. تحقیقات روی IgG از نظر ساختار و عملكرد برای كمك به كشف آنزیم های پیسین و با پائین وجود دارد . به صورت تكه های خاص همراه بیولوژی خاص . آنزیم پپسین در برخورد با IgG باعث شكستن آنتی بادی و ایجاد دو ناحیه (Fab) می كند . دو ناحیه Fab به قسمتی از زنجیره سنگین كه دارای خاصیت ارتجاعی است اتصال می یابند .چون ناحیه Fab مولكولی دو ظرفیتی است و قادر است آنتی ژن را رسوب دهد . آنزیم پاپایین در ناحیه دارای خاصیت ارتجاعی بین CH1 , CH2 دو تكه محصول یكسان به نام ناحیه FC تولید می كند كه این نواحی خاصیت حفظ كردن لبه ی آنتی ژن را دارند . البته این ناحیه به آنتی ژن متصل نمی شود . بلكه این ناحیه با مولكول های گلیكوزیدی تشكیل پیوند می دهد و باعث عمل موثر ی مانند : اتصال آنتی بادی به ماكروفاژ و مونوسیت و … می شود . و همین طور عمل تشخیص یكی از انواع آنتی بادی از دیگری

ساختار و عملكرد ایمونوگلوبولین :

اصطلاحات راهنما :

ایمونوگلوبولین حلقوی

ناحیه Fab

قسمت FV

ناحیه بسیار متغیر كه در ناحیه اتصال آنتی ژن به آنتی بادی قرار دارد . به نام CDR

هاپتن

اپی توپ

آنتی ژن

سلول های نوع B

گروه های خونی AB

آنتی ژن :

ماده ای خارجی كه به وسیله سیستم ایمنی شناسایی می شود و معمولا از جنس پروتئین می باشد ولی می تواند یك پپتید یا كربوئیدرات نیز باشد .

اپی توپ :

ناحیه ای ازآنتی ژن پروتئینی كه با آنتی بادی خاص خود تركیب می شود .

هاپتن تركیب شیمیایی كوچكی ازآنتی ژن كه به تنهایی قادر به تحریك سیستم ایمنی نیست و نیاز به یك كمك دهنده دارد .

سیستم ایمنی :

a ) سلول های ایمنی نوع T

b ) سلول های مایع یا نیمه جامد نوع B

ما درباره وضع ایمونولوژی سلول در این مسیر نمی دانیم . بنابراین شما باید از نحوه ساخت ایمونوگلوبولین ها توسط B – Cell آگاه شوید و كمك T – Cell در رد كردن ماده خارجی برای تشخیص آنتی بادی ها . ویروس ایدز T – Cell را آلوده كرده و می كشد . و به شدت توانایی آن رادر تولید آنتی بادی ها كاهش می دهد .

ساختار آنتی بادی :

a ) آنتی بادی از 4زنجیره تشكیل شده است . دو زنجیره سنگین و دو زنجیره سبك كه به وسیله ی پیوند كووالانسی دی سولفیدی با هم باند شده اند . هر زنجیره سبك شامل دوایمونوگلوبولین حلقوی ( تاخورده ) وهر زنجیره سنگین شامل چهارناحیه هومولوك از زنجیره های پپتیدی سنگین است . كه روی هم رفته شكل Y به آنتی بادی می دهند .

b ) ایمونوگلوبولین تاخورده یك نمونه از نواحی هومولوگ پروتئین است . كه آن شامل 7 رشته β می شود كه به صورت دو صفحه ی 4 تایی قرار گرفته است . 4 تا در یك طرف و3 تا در طرف دیگر كه شكل حلقه در می آید .

پیوند كووالانسی دی سولفیدی باعث اتصال زنجیره سنگین و سبك در آنتی بادی می شود .

d ) ( قسمت بسیار متغیر ) ناحیه های CDR اولین ناحیه ایمونوگلوبولین از زنجیره سنگین وسبك هستند كه شامل 3 بخش با توالی مخصوص عمده می باشد كه توالی عمده ی آن به فاصله یك آنتی بادی با آنتی بادی بعدی یا نزدیك ترین می باشد .

e ) در شكل تاخورده آنتی بادی ، 3 ناحیه بسیار متغیر از هر زنجیره با بخش اتصالی آنتی ژن باند می شود .

قیمت فایل فقط 2,500 تومان

خرید

برچسب ها : ساختار و طبقه بندی آنتی بادی , ساختار و طبقه بندی آنتی بادی , آنتی بادی چیست؟ , آنتی بادی , طبقه بندی آنتی بادی

بازدید : 2 تاریخ : شنبه 1 مهر 1396 زمان : 18:52 نویسنده :
ارسال نظر برای این مطلب

صفحات سایت
تعداد صفحات : 49
آمار سایت
 • کل مطالب : 498
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 12
 • باردید دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 12
 • بازدید ماه : 18
 • بازدید سال : 102
 • بازدید کلی : 751
 • مطالب
  آخرین نظرات
  کدهای اختصاصی